Za všetko môže USA !

Autor: Jozef Jesenský | 8.3.2013 o 22:10 | Karma článku: 7,69 | Prečítané:  1081x

Nie som žiaden amerikofil, a nemám americkú zástavu vyvesenú v obývačke, tiež ma nebavia prostoduché seriály  a jednoduché kasové trháky, tiež mi vadí ako narábajú zo slobodou, ako manipulujú s tlačou, ako sa pachtia za ziskom, o.k. Však kto to nerobí ?


Celý svet naľavo od stredu obviňuje kapitalizmus, bankovníctvo, židov ale hlavne USA, zo všetkého zlého čo sa na tomto svete udeje, dobre. Položme si otázku, čo by robilo Rusko, Čína, keby mali takú moc, Európska únia sa len hrá na silného hráča, ale je len ako trieda spolužiakov, kde každý je z inej dediny a ešte sa len spoznávajú a hľadajú spoločné riešenia.

Ani ja nemusím americký spôsob života, televízor, fastfoody, hypotéky (aj keď inak sa to nedá), domov, povrchný spôsob života, o.k. Každý národ sme iný, v každom štáte to majú mocenské kliky pod kontrolou, a nech mi nikto nehovorí že pokiaľ si politik môže uzurpovať moc ,tak to bude robiť, vid SVK , HUN ,máloktorým politikom bude záležať len na blahu svojich občanov, v prvom rade bude myslieť na seba, svoju rodinu, známych, a to je všade... aj v USA. Ale dobre.

Kto obviňuje Američanov z toho že rozširujú svoj vplyv v Latinskej Amerike, Ázii, na strednom východe má pravdu. Ale to robí aj Rusko, aj Čína. Ja ani my za to nemôžeme že Rusko bolo také slabé a podľahlo a komunizmus tam padol, Nemôžeme za to že jeho satelity už s ním nechceli byť a odišli svojou cestou, prostá pravda, vyhral silnejší systém, nejdem posudzovať ktorý je spravodlivejší ale keby to tak všetko fungovalo v komunizme, tak by sme to tu mali asi na večné časy , a tým myslím hlavne lojalitu občanov k systému, ale hlavne lojalitu straníckych špičiek vtedajších komunistických strán...

USA môže za veľa zla ktoré sa stalo vo svete, hlavne keď sa jedná aj o jej ekonomické záujmy, samozrejme vyhovovalo by jej keby v Iráne mala svoj spriatelený režim, pretože ropy nikdy nie je veľa, ale kto to nerobí ? Nerobí to len ten kto nemôže... Robí to aj Čína, a prisámbohu jej to ide lepšie ako Američanom, oni si pekne pomaličky kupujú a kupujú, doma ľudia robia za pár šupou, keby u nás na Slovensku vládla taká ideológia v štátnych podnikoch, v súkromných firmách, tak neviem či by tu ešte tá vláda bola ktorá by to dopustila.

Americký model je postavený na slobode, nechcem teraz idealizovať, že je  tam absolútna sloboda prejavu, že tlač média neovplyvňujú verejnú mienku, ale v podstate kto chce sa tam môže presadiť, kto chce môže vyjsť z ulice až do mnohomiliónovej vily. Samozrejme aj tam ovláda štát hŕstka mocných a politici sa len striedajú pri moci, ale je to aj v Rusku, tam si bez Putina nik neškrtne, je to aj v EÚ, je to aj u nás na maličkom Slovensku. Takže nevyčítajme Američanom že robia to čo robia, robia len to čo im iný umožňujú. A ktokoľvek iný by to robil tiež.

Jedno ale musím uznať, čo film to americká zástava vlaje, oči zaslzené, nejaká heroická postava, myšlienka, ale nielen film, aj obyčajný ľudia sú za svoju krajinu pyšný, koľko Slovákov má svoju zástavu na záhrade, v koľkých slovenských filmoch sa hoci len pozdvihne to že máme byť na čo hrdí. Jedine hokej alebo futbal, jedine šport nás robí hrdími na samých seba. Aj v Amerike majú bahno a špinu tak ako v každom štáte, ale vedia si poupratovať, vedia aj keď niekedy nepozerajú do budúcnosti, nájsť riešenie. Možno niekedy padnú, tak ako každá veľmoc na svete, možno po nich bude nasledovať Čína, to neviem, ale jedno viem.  Že slabý, národ by nebol tam kde teraz je. Že zarobili s druhej svetovej vojny bola len ich šikovnosť, na oplátku nebyť nich tak teraz asi niekde na Sibíri škrabeme zemiaky a sme radi že máme pričňu 1 meter x 1 meter. Jasné Rusi vyhrali vojnu, áno Stalin obetoval svoj národ a posielal vojakov a vojakov len aby Nemcov zastavil, nebyť Žukova, tak neviem ako by to dopadlo.

Aj Rusi aj Američania sa po druhej svetovej vojne vybrali svojou cestou, nik im nič nediktoval každý to robil tak ako uznal za vhodné. Silnejší systém prežil, dokedy to nevieme, pokiaľ nepríde silnejší, ale momentálne kapitalizmus vládne svetu. Môžeme sa aj roztrhať, ponadávať si, po obviňovať všetkých, počínajúc od slobodomurárov, cez židov , šorošovcov, kapitalistov, podnikateľov... Nič nezmeníme. Ak si nejaké naivné ľavicové hnutia myslia že z revolúciou niečo zmenia, tak sú na veľkom omyle, pri koryte sa len vystriedajú iný, dostanú trocha omrviniek z koláča, a ľud bude spokojný. Pokiaľ ľudia budú myslieť iba seba tak to jedno v akom kabáte budú zaodetí.

A na margo toho že Američania sa miešajú do záležitostí iných štátov, robia len to čo im dovolia iný.

Pokiaľ vnútorne nesúhlasím s ich myslením spôsobom života, ich politikov tak tak nežijem, nejdem v dave ako ovca v stáde, nepočúvam americké pesničky, nesledujem americké filmy, neobliekam sa moderne-západne, nesnažím sa kopírovať ich životný štýl. Ale idem svojou vlastnou cestou. A nech mi nik nehovorí, že sa nedá.

PS: Nepatrím do vrchných 10000, nemám miliónové majetky, aj ja mám hypotéku, aj ja zarábam len omrvinky, ledva sa blížiace priemeru na Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?